Tirsdag, september 07, 2010

søg på mxracing.dk

MX Blog

En blog hvor ordet er frit!

En Micro kører havde fulgt med i et Micro Team, som tit er på mxracing.dk.

En dag sagde han til sin far, at han også ville være med i dette team, fordi så kunne han læse og se billeder om sig selv. Så faderen måtte ud og købe ny motocrosser for at komme ind i teamet.


Salg af brugt tøj og udstyr

Posted by: Lindhardt

Lindhardt

Det kan godt betale sig at sætte sit brugte tøj til salg på mxracing.dk.

Selvom der går et stykke tid… Ja så lige pludselig, er der en der vil købe dit brugte motocross støj.

Som regel er det kørere, som lige er startet med at køre motocross, eller nogle der bare vil i gang igen, så billigt som muligt.

Personlig har jeg selv solgt brugt motocross tøj til Norge og Færøerne, så annoncerne bliver set vidt omkring. Da det er ganske GRATIS at annoncere på mxracing.dk, er der intet at miste, kun alt at vinde… ved gode kontanter i lommen.


Styling til mx'er

Posted by: Stump#607

Tagged in: styling , MX , Motocross

Stump#607

Hej, jeg har søgt lidt rundt på nettet, for at finde klister til min maskine. Kan kun finde udenlanske sider!
Er der nogle der kender nogle evt danske sider, eller ved hvor man selv kan designe dem henne??


Alle DMUs motorblade på DMUs hjemmeside.

Posted by: Lindhardt

Tagged in: Motorbladet , DMU

Lindhardt

Et stort ønske fra mange medlemmer af DMU er at få alle motorbladene fra det første nummer og frem, udgivet elektronisk i en form så de kan læses fra en computer.

Dette kræver dog at alle motorbladene fra nummer 1 og frem bliver skannet ind og evt. lagt ud på DMUs hjemmeside som pdf filer.


Sjællandsk motocross har et problem!

Posted by: Lindhardt

Tagged in: Motocross

Lindhardt

Det er næsten umuligt for de sjællandske motocrosskører at få træningstid nok.

Et typisk træningspas på Sjælland er ca. 13-14 minutter. Næsten alle træninger deles op i 15 eller 20 minutter og inden træningslederen har fået alle kører ud, så et nyt hold kan begynde, så er der kun ca. 13 eller 18 min tilbage at træne i. Til DM B skal B kørerne kører 25 min + 1 omgang. Det bliver ca. 27-28 min. for vinderen.


Kan ikke forstå..?

Posted by: Lindhardt

Tagged in: Motocross , DM

Lindhardt

Jeg har lidt svært ved at forstå hvorfor B kørerne skal køre 25 min. ved DM, mens A kørerne kan nøjes med 20 min. 

Mon SD Motocross har en logisk forklaring på det..?


Login / Registrer

Populære Bloggere

MX Blog Tags