Det er næsten umuligt for de sjællandske motocrosskører at få træningstid nok.
Et typisk træningspas på Sjælland er ca. 13-14 minutter. Næsten alle træninger deles op i 15 eller 20 minutter og inden træningslederen har fået alle kører ud, så et nyt hold kan begynde, så er der kun ca. 13 eller 18 min tilbage at træne i. Til DM B skal B kørerne kører 25 min + 1 omgang. Det bliver ca. 27-28 min. for vinderen.
Dermed har de sjællandske kørere et stort handicap i forhold til Jylland, hvor der kan trænes meget mere og i længere tid.
Det ville klæde SD Motocross hvis de afpassede løbstiderne så alle kører i Danmark havde lige vilkår. Og så er det da også lidt mærkeligt at A kørerne kun skal køre 20 min + 2 omg. Og at SM, JM/FM er heatene kun 20 min. og til pokalløb er heatene kun 20 min. Hvorfor skal B DM lige skille sig ud med 25 min.?
Kommentarer (6)
RSS feedDet jeg mente med blogartiklen var...
B kører i 250/500 klassen er som regel glade amatører, som ikke har muligheder for at træne så meget, da de ofte skal passe et arbejde og har familie osv.
Mere træningstid
Mere træningstid på Sjælland
ja der må jeg klart give dig ret lasse der er det alt for ringe hva de sjællandske baner kan give en af træning .. især hvis Quart kommer og ødelægger sådan en hel træningsdag .
Hej Lasse
Det er dette indlæg jeg referer til. Det er ikke andres skyld at man ikke får træningstid nok, men næsten altid ens egen.
Da kører,hjælpere og forældre ikke sørger for at aftale hvem der tager de flagposter, så der kommer ventetid.
Jeg giver dig helt ret i at 99,9% af alle de kører der kommer på Slottet de kun er aktive på banen i 13 min. ud af de 20 min.de har tilrådighed, det uanset om det er en kort torsdag med masser af problemer med at for flagposter eller en lang torsdag med masser af plads på banen.
Og hvis alle kører virkelig ville have noget mere træningstid ja så skal der skrues ned for Dberne, for det er den eneste årsag til at de sjællandske klubber ikke har mere træningstid, klubber på Sjælland har problemer med naboer det har de Jyske ikke har...endnu, så nøglen til mere træningstidligger i forståelse og villigheden til at sænke støjen dels hos DMU men især fos de aktive
Mvh Jesper
Jep... 13 min.
Det er dejligt at du giver mig ret i at den reelle køretid på et træningspas på sjælland er ca. 13 min. Tager man til Jylland eller Sverige er et træningspas noget længere. F eks. er den reelle køretid på et træningspas på over 30 min i Sverige.
Jeg forstår ikke rigtig hvad du mener med ”Og hold nu op med at beskylde alle andre for alt muligt” der er da ikke nogle der beskyller nogen for noget i dette indlæg.
Mere træningstid
Lang Torsdag træning d. 21 januar
Fra kl. 09.00 til 16.00 Pris 225 kroner.
Tilmelding senest 3 dage før på formand@msm-cross.dk
Dagen åbnes IKKE hvis der ikke er 30 forhåndstilmeldte kører
Mvh Crossudvalget
Og hold nu op med at bekylde alle andre for alt muligt, vi har målt på næsten alle de MX kører der kommer hernede og det er rigtig mange, det eneste der ødelægger jeres dag er som regel jer selv, I sørger ikke for at der er flagposter når i skal ud og træne, og derfor bliver 20 min. til 15 min. eller mindre, iøvrigt er "drift tiden" dvs. den tid en MX rent faktisk kører på banen 13 min. i gennemsnit ud af de 20 min. de har til rådighed, det uanset om de har 20 min. tilrådighed eller de må vente på flagposter inden de kan træne....
Skriv kommentar


der er det alt for ringe hva de sjællandske baner kan give en af træning .. især hvis Quart kommer og ødelægger sådan en hel træningsdag .